Curlingin alkeiskurssi kahdelle | Turku
Tietoa lahjasta
Curlingin alkeet haltuun!
Hauska idea esimerkiksi treffeille tai kavereiden kanssa koettavaksi! Curling on helppo ja mukava urheilulaji. Se on paljon enemmän kuin harjaamista jäällä – se on älykäs, mukaansatempaava ja yllättävän koukuttava laji, jossa yhdistyvät tarkkuus, taktiikka ja tiimityö. Jokainen heitto vaatii harkintaa, jokainen harjaus tuo lisää jännitystä, ja jokainen peli tarjoaa uudenlaisen haasteen.
Laji sopii kaikille iästä tai kuntotasosta riippumatta, eikä aiempaa kokemusta tarvita. Curlingissa tärkeintä ei ole voima vaan yhteistyö, keskittyminen ja oivallus – siksi se on täydellinen laji niin kaveriporukoille kuin työyhteisöillekin. Ja mikä parasta: curlingissa pääsee kilpailemaan heti alusta alkaen!
Mitä elämyslahja sisältää?
Alkeiskurssi on hyvä tapa tutustua lajiin. Kokeneen ohjaajan opastuksessa harjoitellaan ensin 30 minuuttia, sitten pelataan ohjatusti 90 minuuttia. Lahjakortti on kahdelle henkilölle.
Kenelle elämyslahja soveltuu?
Curling sopii lähes kaikille. Jos ei pääse tai halua heittää liukutekniikalla, voi käyttää heittäessä työntökeppiä.
Tuotetiedot
Turku
2 tuntia.
Kypärä pakollinen (löytyy hallilta). Joustavat housut ja sisäpelikengät tms.
2 henkilöä.
Alkeiskurssit sunnuntaisin klo 14-16 ( syyskuu-toukokuu)
Alkeiskurssi järjestetään suomeksi.
Ikäraja 12 vuotta.
Kurssille mahtuu 6-10 pelaajaa.






