Juomalasintekokurssi | Fiskars
Tietoa lahjasta
Juomalasintekokurssi
Pieni kurkistus lasinpuhalluksen maailmaan. Lahjansaaja pääsee tekemään itse yhden driivatun juomalasin ammattilaisen opastuksella. Itsetehdyn juomalasin arvo on lahjansaajalle varmasti merkityksellinen. Juomalasin valmistamiseen käytetään perinteisiä menetelmiä, puhaltaen, ilman muotteja, joten jokaisesta juomalasista tulee oma yksilönsä. Juomalasin suu avataan driivaamalla eli suuta saksien kanssa avaten. Juomalasiin voi valita värin ja sen muotoonkin pystyy hieman vaikuttaamaan.
Lasinpuhallus on lasinmuokkaustekniikka, joka otettiin käyttöön noin 100-luvulla ennen ajanlaskun alkua. Tähän ikivanhaan, perinteikkääseen valmistusmenetelmään lahjan saajan tutustuttaa Bianco Blu -lasistudio, joka sijaitsee Fiskarsin ruukissa, läntisellä Uudellamaalla. Studion naapurista löytyvät myös veneveistämö ja Takopaja – kyseessä on siis todellinen käsityöläisyhteisö luonnon keskellä ja luovuuden lähteillä.
Mitä elämyslahja sisältää?
Juomalasinteonkurssin yhdelle hengelle.
Tuotetiedot
Riippuu tapahtuman kestosta.
Asiakkaan toiveiden mukaisesti.
1 henkilö.
Ympäri vuoden.
Esineitä ei saa samana päivänä vaan ne menevät yöksi jännitteenpoistouuniin ja aikaisintaan seuraavana päivänä niiden nouto on mahdollista. Jos ne lähetetään asiakas maksaa rahdin.
Varaukset: https://www.biancoblu.fi/lasinpuhallus.php?k=12912
Tarvittaessa varauksiin liittyen voi olla yhteydessä sähköpostitse: [email protected]





